:: Irlandia Holiday Navigator ::
zdjecia

Kraj i ludzie
»
Home
»
Geografia & Klimat
»
Ludnosc & religia
»
Kuchnia
»
Forma panstwa
»
symbolika flagi
»
Informacje celne
»
Dojazd
»
Zakupy /duty free
»
Slynni obywatele
»
Poczta & Telefon

Turystyka
»
Dublin
»
Cork
»
Wyspy Aran
»
Liscannor
»
Blarney
»
Sporty
»
Slowniczek

pan tygodnia


Blarney

Blarney to wieś położona 8 km od Cork. Swoją nazwę zawdzięcza cudownemu kamieniowi, znajdującemu się na lokalnym zamku. Kamień ma podobno magiczne właściwości – po ucałowaniu go można uzyskać niezwykły dar elokwencji i sztuki perswazji. "Cormac MacCarthy fortis me fieri fecit AD 1446" – wyryty na kamieniu napis upamiętnia jednego z obdarowanych tymże darem.

Był nim jeden z właścicieli zamku, Cormac MacDermont MacCarthy. Gdy w 1602 roku okoliczne regiony znalazły się pod okupacją angielską, sprytny lord przeciągał pertraktacje z Koroną za pomocą długich przemów, wynajdywania sztucznych przeszkód i wysuwania wciąż nowych sugestii poprawek traktatu o współpracy.


Był przy tym wylewnie wręcz uprzejmy i grzeczny, zasypując Królową Elżbietę tysiącami komplementów i gładkich słówek, a zarazem skrupulatnie omijając meritum pertraktacji. Ku zaskoczeniu pośredniczącego w niekończących się targach Lorda Carew, surowa zazwyczaj Królowa zamiast wpaść w słuszny gniew, zaśmiewała się do łez kolejnymi wybiegami Cormac’a.

Podobno rzekła, iż „wszystko to Blarney, to co mówi nigdy nie oznacza tego co chciał powiedzieć". Słowo "blarney" znalazło się w potocznym języku angielskim i znaczy dziś tyle co "piękne słówka" albo "kadzenie komuś". Latem zamek i kamień oblegane są już nie przez angielską armię, a przez rzeszę turystów, pragnących ucałować magiczny kamień i posiąść dar MacCarthy’ego.
 

 

 Irlandia .net © holidaynavigator.com 2004 - 2024
Niniejsza strona nie jest powiazana z oficjalnym przedstawicielstwem Irlandii.