:: Irlandia Holiday Navigator ::
zdjecia

Kraj i ludzie
»
Home
»
Geografia & Klimat
»
Ludnosc & religia
»
Kuchnia
»
Forma panstwa
»
symbolika flagi
»
Informacje celne
»
Dojazd
»
Zakupy /duty free
»
Slynni obywatele
»
Poczta & Telefon

Turystyka
»
Dublin
»
Cork
»
Wyspy Aran
»
Liscannor
»
Blarney
»
Sporty
»
Slowniczek

pan tygodnia


DUBLIN (BAILE ATHA CLIATH)

Od 1921 roku stolica Republiki Irlandii (licząca obecnie nieco ponad 1 mln mieszkańców). Miasto, założone przez Norwegów w IX wieku, leży na wschodzie, w pobliżu ujścia do Morza Irlandzkiego rzeki An Life. Port morski, centrum życia gospodarczego, kulturalnego i naukowego, prawa miejskie posiada od 1172 roku. Od XVII wieku centrum ruchów niepodległościowych; to tutaj w 1916 roku wybuchło skierowane przeciw Brytyjczykom powstanie i to tutaj trzy lata później proklamowano niepodległość.

Listę wartych zobaczenia zabytków otwierają dwa wspaniałe budynki sakralne: Katedra św. Patryka (St. Patrick's Cathedral), datowana na rok 1190, oraz starsza Katedra Chrystusa (Christ Church Cathedral) z roku 1172.Dubliński zamek pochodzi z początków XIII wieku; w czasach angielskiej okupacji był siedzibą wicekrólów, obecnie służy prezydentowi Irlandii do podejmowania oficjalnych gości. Warto również zobaczyć malowniczo położony Trinity College, będący irlandzkim odpowiednikiem Oxford’u; uczelnia ta została ufundowana przez Elżbietę I w roku 1591.

Dublińskie Muzeum Pisarzy (Dublin Writers' Museum) to skarbnica pamiątek po słynnych irlandzkich pisarzach, zaś Galeria Narodowa (National Gallery) może poszczycić się wspaniałą kolekcją dzieł francuskich, holenderskich, hiszpańskich i włoskich mistrzów pędzla i sztalugi.

Plan wycieczki warto wzbogacić o ogród zoologiczny (otwarty od 1830 roku), park miejski Phoenix oraz udostępnioną dla turystów siedzibę browaru Guiness.


 

 

 Irlandia .net © holidaynavigator.com 2004 - 2024
Niniejsza strona nie jest powiazana z oficjalnym przedstawicielstwem Irlandii.